Netzgänger: Sprachauswahl türkische Version

Ortaklar

Proje Ober- ve Unterfrankende StR Dr Roland Baumann ve StD Roman Eberth ve StR Jürgen Niedermeier ve FL Bernd Richter, Ludwig-Uhland-Mittelschule Nürnberg medya-pedagojik ve bilgi teknoloji danışmanlar(LUS, www.uhland-nbg.de), ile yakın işbirliği içinde Bamberg Üniversitesi Psikoloji Enstitüsü'nde 2009 yılında geliştirilen.
Ortaklarımıza irtibata bilgi edilmek için Teame bakın.

Logo-MiB

 logo frg

logo clavius

logo ludwig-uhland

Promosyon

Otto-Friedrich-Üniversitesi Bamberg tanıttı payına ek olarak, Ekonomik İşler ve Medya, Enerji ve Teknoloji Bavyera Devlet Bakanlığı tarafından Bavyera Eyalet Başbakanlığı tarafından 2011-2013 projeye finansman ve 2014 yılından bu yana sağlanmıştır. 2010-2013 itibaren, ek Bürgerstiftung Nürnberg tarafından finanse edildi.

TK-Logo klein Logo Universitaet-Bamberg

Netzgänger içinde Araştırma

Bamberg Üniversitesi'nde çeşitli bilimsel konular proje hakkında araştırılıyor, örneğin bu proje etkili olduğunu  doğrulamak ve sürekli onu geliştirmek için.
Bunun için, beraber calışan okullar ile işbirliği içinde düzenli çalışmalar yapılmış ve öğrencilerle konuşulmuştur.

Proje Değerlendirmesi 2013: Proje etkilidir

projektevaluation

Mayıs 2012 ve Mayıs 2013 arasında bu proje üzerine oniki katılan okullardan öğrencilere Bilgisayar ve İnternet kullanımında kendilerine güvenlik ve öz-yetenek hakkinda sık sık sorulmustur
(Eğitim Bavyera Devlet Bakanlığı ve Kültür II.7-5 O 4106/291).
Netzgängere katılan öğrenciler, her iki alanda da önemli ölçüde geliştirilmiş, bu yüzden uzmanlık artışa projeye katılımı ile geldi. Ayrıca, öğrenciler bu yeni yeteneği kullanabileceklerinden eminler.Sonuçlar hem kızlar hem erkekler için pozitif, ve zamanla sabit kalmıştır.Projeye katılmayan grup öğrencilerde, bu bekleme döneminde, önemli bir değişiklik yoktur. Gençlerin araştırmada internette kendi davranışları hakkında yeni şeyler öğrendim 90% iddiasını verdi ve 85% Internet üzerinde proje sonrasında daha güvenli hissettim.

Indirme alanında mevcut sonuçların detaylı bir sunumu bulabilirsiniz.

 

Güncel araştırma soruları: Internet kullanımı için sebepler

Gelecekte Internet kullanımı için sebepler, daha önceden daha güçlü olmalıdır. İlk çalışmada (çalışma tasarımları ve Internet, Eğitim ve Kültür II.7-5 O 4106/291/21 Bavyera Devlet Bakanlığı onayı bildirimi) genclerin internet kullanmanın içindeki sebepleri  ve motivasyonları ve bilgisayarin ve İnternetin patolojik kullanımın arasında bir bağlantı olup olmadığını inceliyor.
Bu projenin daha da gelişmesi için büyük öneme sahip: Belirli sebepler özgü müdahalelerin eklenmesiyle önlemin etkinliğini artırmak için umut ediyoruz.

Projenin içeriği

Netzgänger projede üç konu üzerinde (ortaokullar) veya dört konu üzerinde (liseler) ile calışacaktır. Daha fazla bilgi edinmek için alanların birine tıklayın:

Internette zorbalıkaccordion-symbol cybermobbing

Zorbalık, tehdit, utandırma ya da daha uzun bir süre boyunca başkalarını taciz, hakaret olarak tanımlanır. Giderek, bu da internet üzerinden ya da cep telefonu ile olur, buna Internette zorbalık (cybermobbing) denir. Kurban saldırıların nereden geldiğini bilemez.
Yapilan JIM-araştirmaya göre 2013 yılında 12% 12-19 yasları arası genclerin taciz edildigini gösteriyor. Katılımcıların üçte biri çevrede Internet veya cep telefon üzerinden taciz edilen bir kişiyi tanıyor.

Internette zorbalık modülde öğrencilerin bu konu için dikkat etmeleri gerekir. Bu tema için öğrencilere kabadayılık modülü duyarlı olmalıdır.Öğrenciler Internette zorbalık ne olduğunu, kimin katıldığını ve kendilerine yada başkalarına nasıl yardim edebileceğini öğreniyorlar. Belirli egzersizlerde ve tartışmalarda öğrencilerin karşılıklı faillerin, mağdurların ve takipcilerin perspektifden inceliyorlar ve saygılı davranmasını öğreniyorlar. Sonra öğrencilerin kendisine kabadayılık durumunda nasıl davranmaları uygulanmaktadır.

Sosyal ağlaraccordion-symbol soziale netzwerke

Yapılan sorular karşısında 6 ile 13 yaş arası öğrencilerde en sevilen sayfa Facebook (17%) bir numara. Çocuklar ve gençler erken yaşlarda (ortalama 10 yasında) sosyal ağlarları kullanmaya baslıyorlar (KIM-çalışma, 2012), buda günlük yaşamın bir parçası oluyor: dörtte üçü 12-19 yaşındaki gençler her gün yada haftada birkaç kez sosyal ağları kullanıyor(JIM çalışması, 2013).

Sosyal ağlar modülde sosyal ağlarda olan  fırsatlar ve riskler konuşuluyor. Gizlilik ve özel verinin korumanın önemini calışarak elde ediliyor ve sosyal ağlarda özel kendi verilerle uygun bir uygulama aracılık ediliyor. Öğrencilere nasıl güvenli bir profil veya etkinlik davetiyeleri yapıldığını öğrenirler. Modülün diğer odak arkadaşlık üzerinde. 12 ila 19 yaş arasi Cocukların ve ergenlerin sosyal ağlarda 290 "arkadaşlar" vardır.Bunlardan tek üçte biri düzenli olarak görüşmeleri vardır, (JIM çalışma, 2013). Bu nedenle, öğrenciler gerçek ve sanal arkadaşlik arasında benzerlikleri ve farkliliklari için duyarlı olmayı bilsinler.

Sanal oyun dünyalaraccordion-symbol spielewelten

12 ila 19 yaş arasında olan gencler hergün ortalama bir saatdan fazla ve hafta sonu 1,5 saatdan fazla olmak üzere ceşitli elektrik oyunlarında zamanlarını geçiriyorlar. Oğlanlar kız çocuklarından 2-3 defa fazla oynuyorlar. Erkekler kızlar gibi 2-3 kez sık oynuyorlar. Gençlerin neredeyse yarısı için bilgisayar oyunları günlük eğlencedir, (JIM çalışma, 2013).

Sanal oyun dünyalar modülde ilk olarak oyun alışkanlıklarına ilgi duyuyorlar. Öğrenciler bir kendi kendilerini gözlem-egzersizle kendi oynama zamanlığını ve oyun sebepleri acıklıyorlar. Sonra bilgisayar oyunların yerine başka seçenek calışarak elde ediliyor. Ayrıca öğrenciler sözde sosyal oyunların mekanizmaları inceliyorlar ve  riskli bilgisayar ve internet kullanmasını anlıcaklarını ve buna başa çıkmak için stratejilerini kazanıyorlar.

Internette akıllıaccordion-symbol recht

"Internette Akıllı" modülde ceşitli konular Internet ve akıllı telefon ile ilgili.Öğrenciler güvenli ve emin olmayan sayfaları ayırt etmeği öğreniyorlar, veri koruma konuyu inceliyorlar, cep telefonlarla ve akıllı telefonlarla sosyal uygun bir  kullanımı öğrenirler. Ayrıca, şu anda ilgili olan konularda konuşuluyor.

Bu yazının yeniden tasarlanması alındığında özellikle çocuklar ve gençler giderek interneti sadece bilgisayarda değil aynı zamanda interneti özellikli cep telefonlarında üzerinde kullandığını dikkate alınıyor. 2011 yılında, 12-13 yaş arası her altıncı gencin akilli telefona sahip olduysa, 2012 her üçüncü ve 2013 her ikisinde bir akıllı telefon vardı (JIM çalışmada, 2013).

Değerli Veliler,

sizlere yapılmış olduğumuz proje üzerine bilgi vermekten mutlu oluruz.

Proje üzerine olan hedeflerimiz

Netzgänger 5 ve 6inci sınıf öğrenciler için sorunsuz bilgisayar ve internet kullanmalarını öğretebilmek için yüksek sınıf öğrencileri Bamberg Üniversitesinde eğitiliyor. Onlarda 2,5 ile 3 saat derslerde daha genç olan öğrencilere bu konular üzerine calışılıyor:

  • Internette zorbalık (Cybermobbing)
  • sanal oyun dünyalar
  • sosyal ağlar ve
  • Internette akıllı.

Hedefimiz bir taraftan öğrencileri yeni medya üzerinden bilgilendirmek ve bu teknikle nasıl başa çıkacaklarını bilmeleri bunun için sakıncalı ve tehlikeli olanlardan uzak kalmaları, ona göre nasıl etkilerini gösterirler. Diğer yandan kendilerinin davranışları ile ilgi duysunlar.

Dört modülerin Geçmişi ve içerikleri burada daha detaylı olarak tarif edilmektedir.

Eğer projenin içeriğine ilgili daha fazla sorunuz varsa, lütfen bizimle irtibata Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein! geçebilirsiniz.

Çalışmalarda katılım

Markusstrasse 8a Fotograf Juergen Schabel  6

Foto: Jürgen Schabel / © Universität Bamberg

Proje kapsamında düzenli olarak yürütülen çocukların ve ergenlerin bilgisayar ve internet kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için ve daha fazla projenin etkinliğini artırmak için bilimsel yapılıyor.

Uygulama ve içerik Eğitim ve Kültür, Bilim ve Sanat Bavyera Devlet Bakanlığı (Kültür Bakanlığı) ile eşleştirilir ve onaylanmıştır. Tabii ki, çalışmanın içeriği hakkında önceden haberdar edilecek ve katılım gönüllü ve izniniz olmadan yapılmıyor. Biz veri koruma uyulmasına sıkı dikkat ediyoruz. Ayrıca, veriler takma adlarla toplanıyor, bu demekki daha sonra tek tek çocukların hakkında hiçbir sonuç öğrenmek mümkün degil ve veriler  tek araştırma amaçlar icin kullanılıyor. Sorularınız için her zaman Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!
irtibata geçebilirsiniz.

Testler ve halen devam eden çalışmanın sonuçları hakkında , Araştırmada,bilgi edilerbilirsiniz.

Daha fazla bilgi için İpuçları

Eğer çocuk ve ergenlerin medya tüketimi hakkında daha fazla bilgi isterseniz, aşağıdaki internet sitelerini tavsiye ederiz: www.schau-hin.info, www.klicksafe.de veya www.irights.info. Ayrıca bir veli olarak yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

Sorular?

Tabii ki, bu konu hakkinda başka sorularınızı cevaplayabiliriz (Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!).

Proje plani

Projektablauf2014 tuerkisch kleinKatılan okullar katılacak öğrencileri belirler. Onlar dört modülden birinde (Sanal Oyun dünyalar, sosyal ağlar, Internette zorbalık ve Internette akıllı) eğitim alıyorlar.

Lisede son sınıftakiler ve ortaokularda 9. sınıftakiler öğrenciler oluyorlar.

 

Peer eğitimi

Proje uygulamasının ilk adımı, Bamberg Üniversitesi'nde proje gündür. Seçilen öğrenciler Bamberg Üniversitesi'nde bir günde eğitim alıyorlar. Onlar modülünün belirli içeriğini ve bireysel egzersizleri öğreniyorlar. Grup liderli olarak rehberlik ve kolaylaştırılması için ihtiyaç uygulanmaktadır.

Öğretim

Proje uygulamasının ikinci adımı okulda olan öğreticilerdir. Büyük Öğreticiler 5. veya 6. sınıfda olan öğrencilere bilgi ve becerilerini iletirler. Kücükler üç veya dört günde tüm modülleri tanışıyorlar.

Bamberg Üniversitesi proje ekibi eşliğinde

Bamberg Üniversitesi proje ekibi calışmaları organize ediyor ve sonuçlarını takip eder. islenecek konuları, eğitim malzemelerini ve peer-eğitimi sağlarlar. Anlamadığınız konuları gözetim altında öğreticiler yardım ederler. Bamberg Üniversitesinde araştırma yapılıyor ve proje sürekli geliştirilebiliryor.

Förderung durch:

Condrobs e.V. Techniker Krankenkasse Universität Bamberg